CRR’DE HAZİRAN KONSERLERİ

CRR’DE HAZİRAN KONSERLERİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu Genel Sanat Yönetmenliği, Haziran ayında 11 konserle sanatseverleri ağırlayacak.

Anadolu ve Balkan Halklarının Ortak Hikayesi: "Kaval"

 

UNESCO Barış Sanatçısı Theodosii Spassov ve modern kavalın önemli temsilcilerinden Batuhan Aydın, 5 Haziran Çarşamba günü saat 20.00'de İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda müzikseverlerle buluşacak. İlk kez aynı sahneyi paylaşacak olan Spassov ve Aydın’a CRR Oda Orkestrası eşlik edecek. Konser dinleyicilerin, Anadolu'nun mistik ezgileri ve Balkanlar'ın enerjik ritimlerini kaval ile yeniden keşfetmelerini sağlayacak.

 

Modern kavalın öncüsü olarak kabul edilen Bulgar kaval virtüözü Theodosii Spassov, ulusal ve uluslararası birçok ödülün yanı sıra, 2015’te UNESCO tarafından "Barış Sanatçısı" ünvanı ile ödüllendirildi. Kavalın ülkemizdeki önemli temsilcilerinden Batuhan Aydın, Anadolu ve Balkanlar'ın geleneksel ezgilerini caz yorumlarıyla harmanlıyor. Yayımladığı albümlerle özellikle etno-caz ve füzyon gibi müzik türlerine yenilikçi bir yaklaşım kazandıran Aydın, kavalın modern dünyadaki temsilcilerinden kabul ediliyor.

 

Konser Detayları:

Tarih: 5 Haziran Çarşamba

Saat: 20.00

Konser Süresi: Yaklaşık 90 dakika.

 

 

Barcelona Flamenco Ballet: Carmen 7-8 Haziran’da CRR’de!

 

Barcelona Flamenco Ballet, 7-8 Haziran tarihlerinde saat 20.00'de İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda sahne alacak. Yönetmen David Gutierrez’in liderliğindeki yenilikçi topluluk, ünlü "Carmen" hikayesini flamenko, caz ve çağdaş baleyi harmanlayan yorumla izleyicilere sunacak.

 

David Gutierrez tarafından 2017 yılında kurulan Barcelona Flamenco Ballet (BFB), geleneksel flamenkoyu caz ve çağdaş bale ile birleştirerek uluslararası alanda tanınan bir dans topluluğu haline geldi. 40'tan fazla ülkede sahne alan BFB, enerjik performansları ve toplumsal konuları işleyen yapımlarıyla dikkat çekti. Yenilikçi yaklaşımlarıyla tanınan BFB, flamenko, caz ve çağdaş baleyi harmanlayan taze ve orijinal gösterileriyle İstanbullu sanatseverlerle buluşacak. 

 

Gösteri Detayları:

Tarih: 7-8 Haziran Cuma - Cumartesi

Saat: 20.00

 

 

Büyülü Orkestra 9 Haziran’da CRR’de!

 

Doksanlı yıllarda ürkiye’de milyonlarca insanı klasik müzikle tanıştıran duayen orkestra şefi Hikmet Şimşek’e adanmış “Büyülü Orkestra” adlı senfonik masal, 9 Haziran Pazar günü saat 11.30’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda küçük müzikseverlerle buluşacak. Büyülü Orkestra’nın müzikleri, besteci ve orkestra şefi Tolga Taviş tarafından yazıldı. Eserin hikâyesi, keman sanatçısı ve yazar Gündüz Öğüt’e ait. Anlatıcı ve Hikmet Şimşek rolünde ise viyola sanatçısı ve komedyen Efdal Altun yer alıyor. Eserin görsellerini hazırlayan ve sunan ise keman ve fotoğraf sanatçısı Tolga Akın. İlkokul öğrencilerine yönelik hazırlanan müzikli masal, çocuklara senfoni orkestrasını ve çalgıları tanıtmanın yanı sıra müziğin ve sanatın erdemlerini ve yararlarını interaktif olarak da anlatmayı amaçlıyor.

 

“Büyülü Orkestra”, 45 dakikalık süresi boyunca, orkestra ve senfonik müzikle ilgili derin bir hikâye sunarken, müzik ve sanatın çocuklar ve genel izleyici üzerindeki pozitif etkilerine odaklanıyor. Eserin hikayesi şöyle: Büyülü Orkestra, efsanevi orkestra şefini kaybedince yeni gelen şef “Kazava” herkesin beğenisini kazanır. Ancak Kazava’nın şeytani planları anlaşılmaya başlayınca işler karışır. Şehrin çocukları, severek izledikleri orkestranın üzerine bir çeşit kara büyünün çöktüğünü üzülerek öğrenir. Yardım gecikmeyecek, üstelik hiç beklenmedik bir yerden gelecektir.

 

Konser Detayları:

Tarih: 9 Haziran Pazar

Saat: 11.30

 

İstanbul Oda Orkestrası: "Bonne Soiree" ile CRR’de!

 

İstanbul Oda Orkestrası, 9 Haziran Pazar akşamı saat 20.00'de İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda gerçekleşecek, 2. Nevhiz Pak Sezonu konserlerinin üçüncüsünde keman sanatçısı Muhammed Yıldırır ve kontrbas sanatçısı İlker Cankara’ya eşlik edecek Bonne Soiree başlıklı konserde orkestrayı Hakan Şensoy yönetecek. 

 

Konserde İstanbul Oda Orkestrası, nefesli çalgıların katılımıyla ikili senfonik kadro ile Saint-Saëns’ın Op.28 Introduction, Rondo et Capriccioso ve Ravel’in Tzigane / Çigan adlı eserlerinde Yıldırır’a eşlik edecek. Konserin genç solisti İlker Cankara ise Giovanni Bottesini’nin Grande Allegro di Concerto "Alla Mendelssohn" adlı eseri icra edecek.

 

Konserin ikinci yarısında, Şensoy yönetimindeki İstanbul Oda Orkestrası, Fransız izlenimci müziğinin iki büyük bestecisinden eserler seslendirecek. İlki, Maurice Ravel’in 6 ve 7 yaşlarındaki Mimi ve Jean Godebski için yazdığı Kaz Ana Süiti. Müzikseverler bir peri masalı öyküsü gibi işlenmiş eserin ardından, sahnelerimizde nadir olarak icra edilen Albert Roussel’in “Örümceğin Ziyafeti” adlı müzikal tasvirini dinleyebilecek.

 

Konser Detayları:

Tarih: 9 Haziran 2024, Pazar

Saat: 20.00

Hakan Şensoy: Şef

Muhammed Yıldırır: Keman

İlker Cankara: Kontrbas

 

Cazın Yaşayan Efsanelerinden John Surman 80’inci Yaşını CRR’de Kutluyor
 
John Surman Quartet, 12 Haziran Çarşamba günü saat 20.00'de İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda unutulmaz bir performans sergileyecek. Saksafoncu, klarnet ve synthesizer icra eden John Surman’a konserde, Rob Waring (vibrafon), Rob Luft (gitar) ve Thomas Strønen (davul) eşlik edecek.
 

Konser Detayları:

Tarih: 12 Haziran Çarşamba

Saat: 20.00

 

 

 

Google+ WhatsApp