OPERA VE BALEYİ BULUŞTURAN ESER “CARMİNA BURANA”

OPERA VE BALEYİ BULUŞTURAN ESER “CARMİNA BURANA”

Carl Orff’un ölümsüz eseri “Carmina Burana” özgün anlatımı ve yaklaşık 250 kişiden oluşan dev kadrosuyla 15. İstanbul Opera ve Bale Festivali’nde AKM sahnesindeydi

Carmina Burana, solistleri, orkestrası, korosu, bale sanatçıları, çocuk korosu ve balesi, Modern Dans İstanbul sanatçıları ve özel tasarım ekiplerinin oluşturduğu yaklaşık 250 kişiden oluşan dev kadrosu ile “koreografik sahne kantatı” olarak 15. Uluslararası İstanbul Opera ve Bale Festivali’nde sanatseverlerle buluştu.

Eserde, AKM Türk Telekom Opera Salonu sahnesinin tüm teknik imkanlarının kullanılması ile sahne matematiği gözler önüne serildi. AKM’nin sahnesinin dekorsuz, yalın olarak kullanılması ve ışık konseptinin görsel şovun bir unsuru olması, Carl Orff’ un eşsiz müziğinin etkileyici danslarla ve bu teknolojik yeniliklerle buluşması sonucunda Carmina Burana sanatseverlerin hafızalarında unutulmaz izler bıraktı.

Rejisini Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Yardımcısı Volkan Ersoy ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi Bale Başkoreografı Ayşem Sunal Savaşkurt’un üstlendiği Carmina Burana'da yer alan 24 parça, Volkan Ersoy’un yanı sıra Deniz Özaydın, Berk Sarıbay, Özgür Adam İnanç, Alper Marangoz ve Ferhat Güneş koreografileri ile sergilenirken, MDT İstanbul sanatçıları ve İstanbul DOB Bale sanatçılarının birlikte ilk kez sahnede olmaları eserin dans anlatım gücüne katkı sundu.

Eserin 11 Haziran akşamı festival kapsamında gerçekleşen ilk temsilinde uluslararası ölçekte kuşağın önde gelen baritonlarından biri olarak kendisini kanıtlamış olan Simone Piazzola konuk sanatçı olarak yer aldı. 2013’te, Verona’da düzenlenen Placido Domingo Operalia Yarışması’nda aldığı ödülle çıkış yapan ve Arena di Verona’da başarılı performansları ile göz dolduranSimone Piazzola ile birlikte Carmina Burana’yı İstanbul Devlet Opera ve Balesi korosu ve solist sanatçılarından, soprano Nazlı Deniz Süren ve tenor Ufuk Toker seslendirdiler.

Beuern Şarkıları olarak da bilinen “Carmina Burana”, Münih’teki Bayern Kütüphanesi’nde bulunan, 11., 12. ve 13. yüzyıldan kalan 254 şiir ve dramatik metinden oluşuyor. Müzisyen kökenli bir aileden gelen Alman Carl Orff tarafından bu metinlerden seçilmiş şiirler üzerine sahne kantatı olarak 1936 yılında bestelenmiş ve ilk kez 8 Haziran 1937’de Frankfurt Operası’nda sahnelenmiştir.

Carmina Burana, Carl Orff’un Trionfi (Zaferler) üçlemesinin ilk eseridir. Doğayı ve aşkı dile getiren metinlere dayanan eserin çoğu bölümleri Orta Çağ Latincesi ve bazı bölümleri Orta Çağ Almancası kullanılarak yazılmıştır. Eser ritmik ve metrik yapıya sahip olan şarkılardan oluşur.

 

C. ORFF

CARMINA BURANA

Koreografik Sahne Kantatı / 1 Perde

Orijinal Metin:Johann Andreas SCHMELLER

Libretto:Carl ORFF / Michel HOFMANN

Orkestra Şefi:Tolga Atalay ÜN / Zdravko LAZAROV

Reji: Volkan ERSOY/ Ayşem SUNAL SAVAŞKURT

Koreografi:Volkan ERSOY, Deniz ÖZAYDIN, Berk SARIBAY, Özgür Adam İNANÇ, Alper MARANGOZ, Ferhat GÜNEŞ

Dekor Tasarımı:Ferhat KARAKAYA

Kostüm Tasarımı:Olcay Engin KAYMAZ

Işık Konsept: Burhan SEZER

Koro Şefi: Paolo VILLA

Mekatronik Tasarımı: İbrahim ERDEM

Ses Efekt:Rahman Altın

Google+ WhatsApp