NAZIM HİKMET BÜSTÜ 14 YIL SONRA  AYNI YERDE

NAZIM HİKMET BÜSTÜ 14 YIL SONRA AYNI YERDE

Esenyut'ta bulunanan kültür merkezinin önünden 2006 yılında kaldırılan ve bir arsaya taşınan dünyaca ünlü şairimiz Nazım Hikmet’e ait heykel, 14 yıl aradan sonra yeniden aynı yerinde

Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt’un talimatı ile yaptırılan Nazım Hikmet büstü, şairin 57. ölüm yıl dönümü olan 3 Haziran’da Belediye Kültür Merkezi’nin önüne konuldu.

Esenyurt Belediyesi, dünyaca ünlü şairimiz Nazım Hikmet’in büstünü, daha önce bulunduğu Belediye Kültür Merkezi’nin önüne yeniden taşıdı. Heykel, AKP’li Necmi Kadıoğlu döneminde, kültür merkezinin önünden kaldırılarak bir arsaya bırakılmıştı. Bu uygulama, ilçede tartışma yaratmış, heykelin ait olduğu yere konulması talebi sürekli dile getirilmişti. Zaman zaman gündeme gelen bu talep, yıllar sonra Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt tarafından yerine getirildi. Eserleri 50’den fazla dile çevrilen şairimizin büstü, 57. ölüm yıl dönümünde Belediye Kültür Merkezi’nin önüne konuldu.

NE OLMUŞTU?

İstanbul’daki ilk Nazım Hikmet heykeli olma özelliğine sahip olan heykel, 2006 yılının 6 Mayıs gecesinde, bulunduğu kültür merkezinin önünden kaldırılarak biraz ilerisindeki arsaya bırakılmıştı. Bronz heykel, 2008 yılının Ağustos ayında ise kimliği belirsiz kişilerce kaybedilmişti. Bunun üzerine yeni bir heykel yaptırarak aynı yere koyan dönemin belediye başkanı Necmi Kadıoğlu, arsaya da Nazım Hikmet Parkı adını vermişti. Tüm bunlara karşın, ilçede önemli bir kesim, Nazım Hikmet heykelinin ilk konulduğu yerde olması talebini dile getirmeyi bugüne kadar hep sürdürdü.

Google+ WhatsApp