43. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ BAŞLADI

43. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ BAŞLADI

Sinemaseverlerin merakla beklediği 43. İstanbul Film Festivali, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılan açılış töreniyle başladı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 43. İstanbul Film Festivali, akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılan açılış töreniyle başladı.

Sunuculuğunu Tuğrul Tülek'in üstlendiği 43. İstanbul Film Festivali açılış töreninde 2024 Sinema Onur Ödülleri'nin yanı sıra festivalin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketleri takdim edildi.

Gecede ilk Sinema Onur Ödülü, toplumsal meselelere değinen, kadın hikâyelerinin işlendiği filmlerdeki rolleriyle tanınan usta oyuncu Meral Orhonsay'a sunuldu.

Yılmaz Güney'in Cannes'da Altın Palmiye kazanan "Yol", Yavuz Özkan'ın "Maden" filmleri de dahil olmak üzere 60'ı aşkın sinema filminde rol alan ve kariyeri boyunca birçok ödüle layık görülen, Yeşilçam'ın efsane oyuncularından Orhonsay'a ödülünü festival direktörü Kerem Ayan takdim etti.

Bu yılın ikinci Sinema Onur Ödülü, yıllardır sinema sektörüne farklı alanlarda katkıda bulunmuş çok yönlü bir kültür insanı olan Engin Ayça'ya sunuldu.

Çeşitli belgesel film ve kültür programlarının yönetmenliğini üstlenen, Bez Bebek, Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu gibi başarılı kurmaca filmlerin yanı sıra birçok belgesele imza atan, ayrıca uzun yıllar verdiği üniversite dersleriyle sinemacıların yetişmesine de katkıda bulunan Ayça'ya ödülünü usta görüntü yönetmeni Çetin Tunca takdim etti.

Festival zengin programıyla dünya sinemasının en yeni örneklerini, usta yönetmenlerin son filmlerini, yeni keşifleri ve kült yapıtları 12 gün boyunca sinemaseverlerle buluşturacak. Festivalde konuk yönetmen ve oyuncuların katılacağı söyleşiler ve özel etkinlikler de yapılacak.

Festival bu yıl iki saygın isme daha Sinema Onur Ödülü sunacak: Japon sinemasının en tanınmış oyuncularından Koji Yakusho ve MUBI işbirliğiyle festivale katılan usta yönetmen Wim Wenders. Festival programında Wenders'in üç filmi gösterilecek; Dört Filmde Koji Yakusho bölümündeyse usta oyuncunun başrolünde olduğu filmler yer alıyor.

Festival, dünya sinemasının en yeni örnekleri, kült yapıtlar, usta yönetmenler vegenç yeteneklerin son filmlerinin de aralarında olduğu 132 uzun metrajlı ve 12 kısa filmden oluşan zengin bir program sunuyor.

Törende İstanbul Kültür Sanat Vakfı Genel Müdürü Görgün Taner, tema sponsorluğunu üstlenen kuruluşlara teşekkür plaketleri takdim etti.

Festival bu yıl iki saygın isme daha Sinema Onur Ödülü sunacak: Japon sinemasının en tanınmışoyuncularından Koji Yakusho ve MUBI işbirliğiyle festivale katılan usta yönetmen Wim Wenders. Festival programında Wenders’in üç filmi gösterilecek; Dört Filmde Koji Yakusho bölümündeyse usta oyuncunun başrolünde olduğu filmler yer alıyor.

Törenin ardından Richard Linklater’ın gizemli bir kiralık katili konu aldığı aksiyon komedi türündeki yeni filmi Hit Man’in gösterimi yapıldı.

Beyazperdede  bahar şenliği var

43. İstanbul Film Festivali programında N Kolay Galaları’ndan Belgesel Kuşağı’na, DünyaFestivalleri’nden Genç Ustalar’a, Mayınlı Bölge’den Antidepresan’a, Çiçek İstemez’den Musikişinas ve Cinemania’ya 16 farklı bölümde, herkese hitap edecek, her tarzdan filmi sinemaseverlerle buluşturacak. Bu senenin özel bölümlerinden Macar Rapsodileri ise 1966’dan2023’e, dramdan canlandırmaya, siyasiden komediye, genç ustadan auteur’lere Macaristansinemasının en saygın yönetmenlerini bir araya getirecek. Festivalde, Uluslararası ve Ulusal Yarışma, Genç Ustalar, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa FilmYarışması olmak üzere beş başlık altında 51 film yarışacak.

İstanbul Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri İstanbul’un iki yakasında; Beyoğlu’nda Atlas 1948 veBeyoğlu Sineması, Şişli’de CineWAM Premium+ City's Nişantaşı (Salon 3 ve Salon 7) veKadıköy’de Kadıköy Sineması ile Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi olmak üzere 6salonda yapılacak.

Google+ WhatsApp