ŞARKILAR TARİHİ MEKANLARDA SÖYLENECEK

ŞARKILAR TARİHİ MEKANLARDA SÖYLENECEK

“İKSV ile İstanbul’dan Sevgilerle” İstanbul’un dört tarihi ve kültürel mekânında performansların yanı sıra sanatçılarla yapılan özel söyleşileri içeriyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), YouTube işbirliğiyle, İstanbul’un kent mirasıyla müziği bir araya getiren bir video serisini hayata geçiriyor. “İKSV ile İstanbul’dan Sevgilerle” adlı bu seri, 10 değerli sanatçının, İstanbul’un dört tarihi ve kültürel mekânında gerçekleştirdiği performansların yanı sıra sanatçılarla yapılan özel söyleşileri içeriyor.

Kendi seçtikleri parçalarla kamera karşısına geçerek çok özel bir İstanbul ve müzik panoraması sunan müzisyen ve gruplar arasında Barış Demirel, Muganni (Burak Güven), Büyük Ev Ablukada, Emir Taha, Fazıl Say, Kalben, Lara Di Lara, Nova Norda, Paptircem ve Tuğçe Şenoğul yer alıyor.

Sanatçılardan Barış Demirel, Büyük Ev Ablukada ve Lara Di Lara İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Enerji Müzesi’nde, Paptircem İstanbul Modern’de, Emir Taha, Nova Norda ve Tuğçe Şenoğul Kapalıçarşı’da ve Muganni (Burak Güven), Fazıl Say ve Kalben Rahmi M. Koç Müzesi’nde kendine özgü tarz ve müziklerini canlı olarak sergiledi. Sanatçılar, bu performansların yanı sıra müzik yazarı ve projenin danışmanı Alper Bahçekapılı’yla kısa sahne arkası sohbetleri gerçekleştirdi.

İKSV ile İstanbul’dan Sevgilerle projesi, Salon İKSV’de düzenlenen bir etkinlikle tanıtıldı. İKSV ve YouTube evsahipliğinde düzenlenen tanıtıma, sanatçılar, sektör profesyonelleri ve basın mensuplarının yanı sıra İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, İKSV Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Gürer Oymak, Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu, YouTube Music, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Direktörü Dan Chalmers, YouTube Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi, Müzik Ortakları Geliştirme Müdürü Nur Özdamar, YouTube İçerik İş Ortaklıkları Ülke Müdürü Timur Altop ve Google Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Müzik Ortaklıkları Müdürü Kiki Ganzemüller de katıldı.

Özgün ve çarpıcı dört mekânda müzik

İKSV Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Gürer Oymak etkinlikte yaptığı konuşmada, projenin YouTube’dan alınan hibe desteğiyle gerçekleştirildiğini belirtip YouTube’a ve dijital dönüşüm konusunda İKSV’ye destek veren Google Türkiye’ye teşekkür etti. Oymak: İKSV ile İstanbul’dan Sevgilerle projesinde de, daha önce İKSV etkinliklerine sahne olmuş, şehrin kültürel dokusunu ve zenginliğini yansıtan, özgün ve çarpıcı dört mekânı, birbirinden değerli ve başarılı on sanatçının müziğiyle buluşturarak ilham verici platformlara dönüştürdük.” dedi.

YouTube Music, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Direktörü Dan Chalmers, işbirliği hakkında şunları söyledi: Bu büyülü şehrin tarihi, insanları ve hikâyelerinden ilham alan sanatçıları onurlandırıyor. YouTube'da tam olarak yapmaya çalıştığımız şey de bu; platformumuzun her müziksever ve sanatçının için kendine alan yaratabileceği bir yer olduğundan emin olmak. İKSV ile gerçekleştirdiğimiz bu ortaklık, Türkiye'nin en sevilen sanatçılarının İstanbul'un en ikonik mekanlarındaki güçlü performanslarıyla YouTube'u zenginleştirecek ve YouTube'daki hayranları ile sanatçılar arasında bir köprü daha kuracak.”

İKSV İletişim Grup Direktörü Ayşe Bulutgil ile gazeteci ve müzik eleştirmeni Alper Bahçekapılı’nın sunumuyla gerçekleştirilen tanıtımda, projeye katılan sanatçılardan Barış Demirel, Kalben, Lara Di Lara, Nova Norda, Paptircem ve Tuğçe Senoğul da sahne alarak deneyimlerini paylaştı.

Videoların prodüksiyonunu Modi Film Collective, çekimlerin yönetmenliğini Cemal Cihan Kırlı, yapımcılığını İpek Efe, görüntü yönetmenliğini Umut Turan ve Nusret Emre Bilgin üstlendi. Ses kayıt ve düzenlemesini ise Baran Göksu yaptı. Projenin tüm künyesine buradanulaşabilirsiniz.

“Popüler müzik, kültür kurumlarıyla buluşuyor”

“İKSV ile İstanbul’dan Sevgilerle”, YouTube’un 2021 yılında Berlin’de başlattığı ReBoot Culture projesinden ilham alıyor. “Popüler müzik, kültür kurumlarıyla buluşuyor” mottosuyla hayata geçirilen ReBoot Culture, farklı türlerde müzik yapan genç sanatçıları Avrupa’nın çeşitli kültür merkezleri ve müzelerinde ağırlamıştı. İKSV de projeyi İstanbul’a taşıyarak, 1973’ten bu yana İKSV etkinliklerine sahne olmuş, şehrin kültürel dokusunu ve zenginliğini yansıtan dört özel mekânda, Türkiye’den özgün sesleri bu sefer YouTube için konuk etti. Bu sayede, İstanbul’un hem müzikal hem de mekânsal zenginliğini tüm dünyayla buluşturmayı amaçladı.

İKSV ile İstanbul’dan Sevgilerle özel serisi, 14 Haziran Cuma saat 17.00’de İKSV YouTubekanalında yayında.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Google+ WhatsApp